+48 666 867 642,
biuro@lusiaoginska.pl

+48 666 867 642
biuro@lusiaoginska.pl

Krasnal Batiaryga

Z ogromną radością informujemy, że ukazał się VI tom Ksiąg Roztoczańskich Krasnali zatytułowany „Krasnal Batiaryga”. Baśń w której oprócz znanych bohaterów; wiedźmy Apolonii, Słomki, Bulwy, Cichokichka i Łezki pojawiają się nowe postaci. Dwaj niezwykle pobożni księża:Wiesław i Jarosław gubią drogę w roztoczańskiej puszczy, uwięzieni na Czartowym Polu przez diabła otrzymują cudowną nić z płaszcza Matki Bożej Roztoczańskiej. Prawosławny Kret wodny – wychuchol towarzyszy krasnalowi Cichokichkowi w wędrówce na niezwykłą polanę w głębi puszczy. W lesie pojawia się okrutny stwór - Teutonia von Crudelis karmiący się kwiatem paproci, pożerający również krasnale. Tytułowy bohater - Batiaryga, to krasnal wyśniony w listopadzie w 1918 roku przez Orlątko Lwowskie, dziecko-żołnierz, obrońca Lwowa.

VI tom Ksiąg Roztoczańskich Krasnali opowiada o Lwowie, bohaterstwie Orląt Lwowskich w 1918 roku, czasach II wojny światowej, mordach Ukraińskich na Polakach w 1943 roku oraz roku 1946 roku, wypędzeniu z kresów Polaków, a także pomocy, wsparciu w czasach ich wysiedlania, które udzielał lwowiakom arcybiskup Eugeniusz Baziak.

Książka ta jest głębokim hołdem złożonym ofiarom i bohaterom tamtych zdarzeń. Batiaryga, wyśniony skrzat jest świadkiem obrony Lwowa i jego tragicznych losów. Wraz z przyjaciółmi lwowiakami w 1946 roku opuszcza swoje ukochane miasto i wyrusza wraz z wypędzonymi w nieznane, na zachód Polski, trafia do Wrocławia. Losy znów rzucają krasnala w świat i po wielu przygodach ostatecznie zamieszkuje w najpiękniejszym, nie tylko zdaniem krasnoludków - historycznym Zamościu. Tam można dziś krasnala spotkać i posłuchać jego zaczarowanych, ale prawdziwych opowieści.

1 listopada 2018 roku przypada okrągła 100 rocznica obrony Lwowa, przez dzieci – Orlęta Lwowskie. Autorka - Lusia Ogińska o nich nie zapomniała!

https://www.facebook.com/groups/57142149153/

 

(fragment VI tomu)


Matka czeka, opiekunka
dobrej, mądrej, pięknej baśni.
Chodź, pójdziemy do Maryi,
Tam nam wszystko się rozjaśni!

Popłyniemy na Roztocze,
ja krasnalu ci pomogę!
No, nie guzdraj się ruszamy,
w tę ekumeniczną drogę!

Troszkę bracie zbrązowiałeś,
od siedzenia na tym brzegu,
masz obrączkę, nić Maryjną,
nie zgub skrzacie skarbu tego!

Pamięć, pamięć pochowana
śpi bez krzyża w szczerym polu,
idź krasnalu mów o Lwowie,
o Wołyniu, o Podolu...

Jesteś świadkiem tamtych zdarzeń,
to świadectwo ludziom zanieś,
pokaż wszystkim tę obrączkę,
bo w niej jest zaklęta pamięć!


Książkę „Krasnal Batiaryga” można nabyć składając zamówienia pod numerem telefonu: 666 86 76 42, lub na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.